Kuidas tõsta motivatsiooni?

Kehv motivatsioon on väga ohtlik. Kui ettevõtjad kaotavad motivatsiooni, võib see lõhkuda kogu ettevõtte ja suhted äripartneriga. Kõik, mida ma täna kirjutan, on ainult mu enda kogemused ja järeldused. Motivatsiooni kohta leiab väga palju kirjandust, kuid üldjuhul klapib see, mida ma olen motivatsiooni kohta lugenud, ka minu enda järeldustega.

Enese motiveerimisega tuleb kogu aeg tegeleda, seda tuleb hoida kõrgel. Motivatsioon liigub nagu rong Ameerika mägedel ja meie ülesanne on võimalikult vara märgata, kui oleme madalseisus. Meid motiveerivad erinevad asjad: kellele meeldib purjetada, metsas või kalal käia, kes nokitseb garaažis oma auto kallal, paljud käivad seminaridel – näiteid on lõpmatuseni.

Üks tähtsamaid elemente motivatsiooni hoidmisel on see, et töökoht või äri, millega me seotud oleme, oleks meie kirg,  mis annaks kütust edasi liikuda. Aga kui me vaatame reaalsust, siis tegelikkuses on paljud meist alustanud äris või töökohal pooleldi juhuslikult või tänu finantsilisele survele.

Mõelge korraks, kui teil poleks raha vaja ja teil oleks kõik olemas, mis tööd või äri te siis teeksite? Kirjutage üles oma esiviisik ja mõtisklege natuke selle üle. Võite tulla huvitavale järeldusele. Põhjus aga, miks ma seda mainin, on väga lihtne.

Kui ma ise alustasin, sattusin kaminaärisse täiesti juhuslikult, kuna finantssurve oli väga tugev ja olukord nõudis ükskõik, millist väljapääsu kehva majandusliku seisukorra lahendamiseks. Aastal 2000 otsustasin oma põhitöökoha kõrvalt võtta puhkuse ja minna kaminafirmasse lisa teenima. See töö hakkas mulle koheselt meeldima ja mul tekkis kirg selle vastu, ehkki ma polnud enne välikaminatest kuulnudki, rääkimata sellest, et mulle see valdkond võiks meeldida. Mu kirge võimendas asjaolu, et tänu välikaminatele pääsesin ligi jõukatele (või nagu tol hetkel tundus mulle – superrikastele) kodudele.

Kui ma nägin inimeste kodusid ja kuidas nad elasid, siis otsustasin, et ühel päeval soovin ka mina nii elada. Kõik need neli aastat, mil ma luksuskaminate sektoris töötasin, olid fantastilised ja see aeg oli tohutult vinge ning andis kütust mu motivatsioonile nii, et see mind tänaseni edasi viib. Näiteks, mind motiveerib minu pere, see, et ma suudan neile pakkuda turvatunnet ja elukvaliteeti, millest ma oma lapsepõlves ei suutnud isegi unistada ja tänaseks on see õnnestunud.

Oma kire leidmine on pidev otsingute teekond. Me kaevume ja kaevume sügavamale enda sisemusse ja kui me alla ei anna, siis leiame selle õige. Täna ei tegele ma välikaminatega, mille vastu oli mul kirg, kuna meie põhiturg Rootsi ei vaja praegu seda toodet. Tänaseks on meie põhiäriks graniidist, marmorist ja tehiskivist köökide töötasapinnad ja me oleme väga edukad. Kas mul oli kivipindade vastu kirg? Kas kivipinna äri meeldib mulle rohkem kui välikaminate äri?

Võin kohe öelda, et ei.  Siit võib ju tekkida küsimus, et kui mul ei ole erilist kirge toote vastu, kuidas ma siis ennast motiveerin ja mis paneb mind igal hommikul üles tõusma, sära silmis.

Kui järele mõelda, siis vastus võiks olla selline. Oma teekonnal olen avastanud endas teise kire ja motivatsiooni. Mulle meeldib ka süsteeme ja ettevõtte struktuure luua ning neid ellu viia. Lihtsustatult öeldes, mulle meeldib väljakutseid ja probleeme lahendada ning jõuda iga probleemi algallikani, täpselt nagu Sherlock Holmes teeb oma detektiivitööd. Mulle meeldib tehastega läbirääkimisi pidada, inimestega rääkida, koolitada inimesi ja seda kõike mulle meie ettevõte tänu kiirele kasvule ka võimaldab.

Unustasin peaaegu mainida, et alati, kui ma olen midagi teinud, olen ma soovinud seda valdkonda muuta, läheneda teise nurga alt ja olla väga innovaatiline.

Minu jaoks ei ole vahet, mis ettevõttega on tegemist ja millega ta tegeleb. Minu jaoks on iga ettevõte instrument, mis viib mind lähemale mu lõppeesmärgile. Kõige tähtsam on protsess, mida on lihtne kopeerida, kuid raske järele teha ja see toidab mu motivatsioonileeki.

Hetkel tegelen ettevõttes digitaliseerimisega. Oleme juba oma valdkonnas konkurentidest vähemalt 5 aastast ees ja meil on alles 40% plaanidest tehtud.  See on väga põnev. Kes oleks kolm ja pool aastat tagasi uskunud, et see mulle meeldib? Toona suutsin vaevu oma e-kirju avada ja nüüd räägin digitaliseerimisest!

Kui me oleme avatud uutele lahendustele ja otsime pidevalt võimalusi, kuidas paremad olla, siis mitte kunagi ei tea, mida võime leida järgmiseks ja mida edasine teekond toob. Minu arust on see väga põnev ja ühes võib alati kindel olla: kes otsib, see ka leiab nii, et ära anna kunagi alla.

Sel nädalal just arutasin oma äripartneriga, kui lihtne on ikka ettevõtjal motivatsiooni kaotada ja teekonnalt kõrvale kalduda. Näiteks, iga päev tegeleme probleemidega ja vahepeal tekib tunne, et need ei lõppegi otsa. Lahendad ühe ära ja 10 tükki tuleb asemele. Siis tabad ennast mõttelt, kas mul on ikka seda jama vaja, miks asjad paremaks ei lähe jmt. Ja nii hakkab see su peas ketrama, kuni see võib kasvada tõsiseks probleemiks, sest su motivatsioon langeb, kuni võib tekkida täielik jõuetuse tunne ja hakkadki käega lööma.

Samuti pole ettevõtluses sageli kellegagi oma mõtteid jagada, kuna me mõtleme (nagu ettevõtjale kombeks), et keegi nagunii ei mõista, parem on ise oma probleemidest üle saada ja edasi liikuda. Sel hetkel on oluline peatuda, astuda korraks kõrvale ja üritada ennast vaadata kõrvalt. Võrrelda teekonda, kus sa olid aasta tagasi ja kus sa oled praegu ning kas on olnud edusamme.

Iga kord, kui ma olen langenud madalseisu, mu motivatsioon langeb ja klapid hakkavad silmile langema, soovitan teha järgmist: valige üks asi nimekirjast ja proovige, mine tea, mis teid aitab.

Võtan aja maha ja olen 2 päeva kusagil üksi, isegi eemal oma perest, et kirjutada ja analüüsida oma mõtteid.

 • Räägin oma mentoriga.
 • Räägin võimalikult palju erinevate ettevõtjatega ja uurin, kus on nende väljakutsed ettevõtluses, et võrrelda oma olukorda ning mõista, kas ma mitte üle ei mõtle.
 • Räägin ettevõtjatega, kes on olnud täpselt samasuguses olukorras.
 • Loen erinevaid motiveerivaid raamatuid.
 • Pean ettevõtluspäevikut, et oleks võimalik ajas hinnata ja jälgida oma arengut. Mina isiklikult pean nii päevikut kui videopäevikut.
 • Tegelen oma hobidega.
 • Tegelen mind mapping’uga ehk kaardistan oma mõtted ära.
 • Otsin mõne sobiliku seminari, kus saab suhelda.
 • Kontoritöölisel soovitaks proovida mõni päev kusagil mujal töötada, kas või avalikus keskkonnas – see võib anda huvitavaid ideid. Mulle tulevad parimad ideed pähe lennujaamas ja sadamas.
 • Tegelen spordiga.
 • Kui töö ei meeldi, siis proovin alati leida töös midagi, mis on positiivne ja läheb kokku minu hobide ning kirega. Kui ikkagi ei suuda midagi leida, siis lihtsalt teen oma töö võimalikult kiiresti ära, võimalusel delegeerin.

 

On veel palju, mida teha ning loodan, et sellest on abi, kuid lõpuks jõuab iga inimene oma nimekirjani.

Kõike head soovides
Kert Loide
Kert Loide

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga