Miks hea mentor tagab edu?

Üks oluline asi mu elus on olnud pidev mentorite otsimine, et ennast arendada, ja seejärel oma kogemust teistega läbi mentorluse jagada.

Me kõik vajame mentoreid, pole tähtis, kas me tegeleme ettevõtlusega, soovime olla tippsportlane või hea lapsevanem. Kui me tahame olla tipus ja jõuda sihikindalt oma eesmärkideni, on meil vaja abi ja tuge selles meeletus tormilises maailmas, kus mõnikord löövad elulained pea kohal kokku ja meil on raske pinnale jääda.

Mentor võib olla meie päästja nii lainepõhjas, kui me ei suuda pinnale ujuda, kui ka laineharjal, et me ei kaotaks silmist majaka tuld.

Oma esimesed 7 ettevõtlusaastat ma isegi et teadnud sõna mentor tähendust. Ma ei lugenud eriti palju raamatuid ega tegelenud enesearendusega. Kui aga tagasi mõelda, siis tegelikkuses oli mul palju mentoreid, ilma, et mul endal sellest õrna aimugi oleks olnud. Nad vahetusid kiiresti, sest minu mentoriteks olid kas äripartnerid või jõukad kliendid, kelle unistusi läbi tellimuste oli mul au täita.

Tol hetkel, kui mu ettevõte luksuslikke välikaminaid valmistas ja minu klientideks olid Eesti tippettevõtjad, ei osanud ma hinnata, kuidas mul oli vedanud. Ma olin valinud äri, kus minu klientideks olid ainult erinevatest valdkondadest tipptegijad. Nad oli kõik väga avatud ja ma saavutasin nendega kohese kontakti. Nad rääkisid lugusid oma ärist ja püüdsid mind õpetada. Eks ma õppisin ka, nii palju kui suutsin. Kuid kahtlemata sain ma igast kliendist tohutut inspiratsiooni, mis mu unistusi ja suuri eesmärke toitsid, eriti kui ma vaatasin nende elustandardit ja uhkeid kodusid.

Naljakas, et tol hetkel ma mõtlesin, kui kergelt nad küll on kõike saavutanud! Kuid nagu me kõik teame, inimesed hindavad sageli ainult väliste märkide järgi, vaatavad, millise autoga me sõidame ja kus me elame. Seda tööd, mis selle taga on ja neid magamata öid ei näe keegi, kuid see juba omaette teema, millele ma pühendun tulevikus.

Erinevatel etappidel vajame erinevaid mentoreid, kes aitavad meid ühelt platoolt teisele, samuti on ülioluline valida õigeid mentoreid. Siinkohal võib tekkida kindlasti küsimus, kes siis on minu jaoks see õige mentor?

Oma kogemustest ja olles suhelnud paljude edukate ettevõtjatega, tean, et sellele küsimusele on alati olnud ainult üks vastus.

Kõigepealt tee kindlaks, mida sa soovid saavutada ja alles siis hakka otsima omale mentorit. Kui siht on selge, siis hakka otsima inimesi, kes on juba saavutanud seda, mida sina soovid saavutada. Otsi võimalusi, kuidas nendega tuttavaks saada ja suhtlemist alustada.

Muidugi võib tekkida näiteks küsimus, et kui ma tahan saada miljonäriks või tippsportlaseks, kas ma siis võtan ühendust riigi rikkama inimese või kuulsaima tippsportlasega? Vastuseks võin öelda jah, sa võid proovida, kuigi see võib osutuda väga raskeks ja mõnel juhul võimatuks või meeletult aega nõuda.

Üks mentorluse vorme on kindlasti raamatud. Ühtlasi on see ka kõige odavam ja kiirem viis jõuda oma oma soovitud mentorini. Samuti on tänapäeval abiks internet ja kõige lihtsam on guugeldamine, sest edu jätab jälgi. Kui inimene on tõesti edukas ja saavutanud midagi märkimisväärset, siis kindlasti leiab tema kohta internetist väga palju infot. Kõik edukad inimesed on läbinud oma elus teatud etapid, kus neil on eri faasides olnud erinevad mentorid. Tuleks algusest peale uurida, kuidas nad on edu saavutanud ja siis leida viise, kuidas seda järgi teha ja leida sellel teekonnal järgmisi mentoreid.

Minu mõjutas raamatuvormis mentorlus väga palju 2008. aastal, kui olin oma äri tipus ja üks turuliidritest. Mulle tuli nimelt külla mu ema, kes kinkis mulle Robert Kiosaky raamatu „Rikas isa ja vaene isa“. Ema ütles mulle: „Kert ma arvan, et sa peaksid selle läbi lugema“.

Ma ei liialda, kui ütlen, et polnud 10 aastat raamatuid käes hoidnud. Ka see raamat vedeles tükk aga minu värskelt valminud kodu aknalaual. Ühel päeval otsustasin vanni minnes võtta see raamat kaasa ja alustada lugemist. Mõeldud tehtud. Niipea, kui ma selle raamatu avasin, neelas see mind endasse ja enne, kui ma märkasin, oli nädalalõpp läbi ning koos sellega ka raamat (loomulikult tulin vahepeal ka vannist välja).

Sellega algas minu esimene tõeline mentorlussuhe pihta ja raamat „Rikas isa ja vaene isa“ muutis mu elu täielikult.

See õpetas mulle ettevõtluse põhitõdesid ja ma mõistsin, kui nurka olin ma ennast oma ettevõttega ajanud. Sama aasta lõpus olin ma kaotanud oma ärid ja  oma kodu ning olin sunnitud kodumaalt ära Rootsi kolima, kuid seda teemat ma täna pikemalt ei puuduta.

Huvitav on see, et ma sain Robert Kisokay raamatutest nii palju inspiratsiooni ja abi, et minus tekkis suur tänutunne ja ma soovisin väga talle tänusõnu öelda. Tahtsin öelda, kui oluline verstapost ta minu elus on olnud ja et just tema on see mentor ja autor, kes avas mu silmad ja viis mind imelisele enesearengu teekonnale. Aasta hiljem õnnestuski mul temaga isiklikult kohtuda ja tänusõnad üle anda.

Kert Loide ja Robert Kiosaky

Oleksin ma varem teadnud, et mentorlus saab toimida ka läbi raamatute ja kui palju on võimalik sellest  õppida, ei oleks minu äri ja pere pidanud seda draamat  üle elama. Kui aga teistpidi mõelda, siis kõik need draamad ja sündmused on teinud minust endast tugeva mentori ja tänu sellele kirjutan ma ka oma blogi, et aidata inimesi, kuhu iganes nad ka teel poleks.

Kui ma omadega Rootsi jõudsin, rentisin ma seal perele maja ja selle maja omanik osutus ettevõtjaks, kellest sai ja on tänaseni üks mu sõpru. Samuti oli ta üks minu mentoritest, kuni ma kasvasin tema kompetentsist välja. Kuid kuna ta oli viiekümnendates eluaastates ettevõtja, siis oli tal meeletult kontakte igas valdkonnas ja sellest oli tõsiselt abi. Samuti õppis ka tema palju minu pealt: mentorlus töötab kahepoolselt, see on üks suur õppimisprotsess, mida mõlemad poole peavad nautima, et saavutada maksimaalne tulemus.

Mentorlusega tegeleme me kõik, kas teadlikult või mitte (vahet pole), sest mentor võib olla kes iganes: sinu parim sõber, abikaasa, äripartner või töökaaslane. Tihtipeale me isegi ei anna endale aru, et me tegeleme mentorlusega, kuna arvame, et on normaalne kedagi nõustada ja toetada.

Kogenud mentor, kes on sellega pidevalt ja teadlikult tegelenud, kasutab efektiivseid tehnikaid, et saavutada inimestega maksimaalne tulemus, seega soovitan kindlasti, kui eesmärgiks on saavutada kiiresti ja efektiivselt oma eesmärk, siis tuleks uurida, kas see inimene, keda te soovite omale mentoriks saada, on enne ka mentorlusega tegelenud.

Mul endal on palju mentoreid. Eraelus on minu abikaasa ja üks sõber, äris on mul näiteks ettevõtjad, kes on saavutanud, mida mina soovin saavutada, kinnisvaras on üks edukas kinnisvaraettevõtja, tervisel hoiab mul silma peal üks edukas ettevõtja ja sõber, kes on välja töötanud fantastilise valemi kuidas ennast vormis hoida. Ilma nendeta ei oleks ma pooltki see, kes ma täna olen. Mentorlus mängib minu elus väga suurt rolli.

Täna on mul kõige tugevam side ja mentorlussuhe oma äripartneriga, kellega me koos äri teeme. Meil on ideaalne klapp ja me toetame teineteist iga päev. Mõnikord räägime päevas 2-3 tundi ja just siis tulevad meile parimad ideed, kuidas lahendada erinevaid väljakutseid äris. Teeme seda telefoni teel, tema Malmöst ja mina Tallinnast. Pole vahet, kas meid lahutab 1000 km või mitte, võin kindlalt väita, et see toimib 100%.

Ärge muretsege, kui teil veel ei ole mentorit. Otsige julgelt, sest olen veendunud, et  iga inimene suudab endale mentori leida ja neid on piisavalt palju. Kui hakkate otsima ja abi küsima, siis imestate, kui paljud inimesed on nõus teid aitama ja nad naudivad seda.

Kõike head soovides

Kert Loide
Kert Loide

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga